Zimní setkání historiků

CIMG0445_118

V sobotu 17. ledna se v naší, příjemně vytopené maringotce, sešla parta příznivců historických modelů. Jedním z důvodů bylo prodebatit co se tak asi bude dít v r. 2015 a dalším důvodem byla oslava narozenin našeho modelářského guru Jirky Bučka.

Takže nejdříve komentář k první události. Jak jistě víte, Vy všichni postižení stavbou a létáním s historickými modely, že největší událostí je Mistrovství Evropy, které se letos létá v Brně. Protože na sešlost přijeli i modeláři z brněnska, mělnicka a hlavně z Jeseníku v čele s předsedou SAM 78 Zdeňkem Hanáčkem, tak se samozřejmě probralo ME i MR pořádané na Mělníku. Mimo tento rámec se sem, tam někdo pochlubil co staví, co chystá. Jarda Vrabec přivezl fotky z let 2001-2003, takže se i zavzpomínalo na kamarády živé i neživé a jejich příhody na závodech a pod.

Přesně v 11:00 někdo zavelel „a jde se lítat“. Takže se obloha zaplnila, převážně vystřelovátky s pár dospělejšími modely. Ty vystřelovcí modýlky jsem již několikrát viděl, ale že z toho bude asi oficiální kategorie na závodech, to mně dorazilo. Já to dosud bral jako takovou pouťovou atrakci a vzpomněl jsem si jakou jsem měl radost, když mně to táta na pouti koupil tenkrát asi za  3,- Kčs. A po letech ? Když to letělo, tak ti strejci se radovali víc, než já tenkrát. Nevím, asi dětinštíme.

K oslavě 80. narozenin Jirky Bučka. Samozřejmě se přálo štěstí, zdraví dlouhá léta. Já si nejvíce na Jirkovi cením, že dokáže vždy přijít s dobrou radou a pokud ho poslechnu, tak je to pak to ono ořechové, případně když vidí levé ruce, tak to radši udělá sám a na tady to máš. Vždycky, když přijíždím na letiště, tak vidím uprostřed sedět Jirku na štokrleti, jak tam špekuluje a ladí. Jednou při toulkách po Hořicích jsem narazil v jednom krámku na postavičku na lavičce. Koukám na to a říkám si „no to je teda celej Jirka,jenom mu vrazit letadýlko do ruky a je to celý on“ a tak to dostal jako dárek v upomínku na své narozeniny.

Takže Jirko, za všechny modeláře, Ti ještě jednou přeji všechno nejlepší, hodně zdraví, aby jsi si těch modýlků co nejvíce užil, a sám mám takové přání, abych, když přijíždím na letiště, Tě ještě hodně dlouho viděl někde sedět na tom štokrleti nebo pobíhat v polích.

Jarda Vagenknecht