Krajský přebor mládeže a historici

CIMG0710_01

Zasílám krátké komentáře k dosavadním letošním soutěžím a taky pár fotek.

Dne 27.3.16 jsme na našem letišti otevřeli modelářskou soutěžní sezonu, pokud pominu pár soutěží volných modelů – Východočeskou ligu, která probíhá od ledna do konce března, ale protože se tohoto klání nezúčastňuji, těžko k tomu dát komentář. Snad jenom to, že u nás na letišti a okolí je stále více větrno a několik soutěží se muselo přeložit. Co je platné, že je třeba slunečno, i v zimních měsících je někdy docela přijatelně, ale vítr nám to zkomplikuje a nebo úplně zhatí. Hlavně u volných modelů to je pak spíše přespolní běh, než modelářská soutěž, nehledě k tomu, že  přibude nezřídka i lepení, protože poryvy větru při přistání modýlek poškodí.

Ne jinak tomu bylo i při krajském přeboru mládeže, který pořádal LMK Kopidlno na našem letišti a kde jsme trochu přispěli i my dodávkou bafuňářů (časoměřiči, jury). Bylo polojasno až jasno, vítr jv. 3 – 5 m/sec, což už je na kategorie A3, P30, F1H poměrně dost. Soutěže se zúčastnili i naši mladí junioři a žáci z kroužku při Domu dětí a mládeže v Hořicích, kteří jsou zároveň i členy LMK Hořice. Někteří zalétali úspěšně, takže dík patří především bratrům Veselým a Michalu Benešovi, kteří se umisťovali na prvních  místech.
Vojta Veselý v A3 – 2.místo, v F1H – 1.místo, v H – 1.místo,
Michal Beneš v F1H – 2.místo, v A3 - 5.místo
Franta Veselý v A3 – 7.místo, F1H – 11.místo, v H – 1.místo.

Svoje zkušenosti sbírali i další naši žáci – Filip Školník, Petr Mikas, Vojtěch Horna. Těm se až tolik nedařilo, ale věřím, že se určitě zlepší až nasbírají další zkušenosti na závodech. Poděkování patří i vedoucím kroužků p.Rídlovi a Mádlemu a v neposlední řadě i Domu dětí a mládeže Hořice, který nám poskytuje zázemí pro činnost kroužku modelářů.

Druhá soutěž, která se konala 2.4.16, byla soutěž volných historických modelů a soutěž RC větroňů (ARC). Opět to byla soutěž větrná. Vítr k polednímu zesílil až na 10 m/sec.  Teplota se pohybovala mezi 12 – 15 st.C. Takže pozorujíc z dálky „volňáskáře“ jsem si v duchu říkal jakou mám kliku, že létám RC. Občas podle našeho stanoviště ARC prosvištěl nějaký volný model a pokud se chytil v termice mizel tak 1 -2 km v dáli a za ním s funěním dostihového koně se hnal modelář. Při návratu zpět, rozesmátý od ucha k uchu, že to zase jednou dobře dopadlo.
Modeláři LMK Hořice byli opět úspěšní, což jsem zaznamenal na celkovém vyhodnocení. Vzhledem k tomu, že jsem tak trochu pracoval i jako barman, neměl jsem tolik času všechno postřehnout, ale výsledková listina bude určitě na stránkách SAM 78.

V galerii je přiloženo pár fotek, bohužel ne mnoho, ale aspoň někdo se na nich najde.

Všechny zdraví z teplého obyváku Jarda Vage