Soutěž RCVS 2.9.2017

DSC_0991

Dne 2.9.2017 se uskutečnila u nás v Hořicích soutěž větroňů kategorie RCVS.

Drámo začalo v pátek 1.září, kdy téměř celý den pršelo. Ještě kolem půlnoci, než jsem šel do pelechu, tak jsem šel zkontrolovat ven, co připravil svatý Florián, patron deště. Vylezu před dům a nic jiného mně nenapadlo, než si pro sebe brblat známé „chčije a chčije“. Dokonce jsem přemýšlel o tom, že soutěž bude asi nutné ráno odvolat.

Jaké nastalo překvapení ráno, když jsem ještě zalepeným okem mrknul z okna ložnice a nad Chodovicemi byla modrá díra. Tak letím ven a opravdu se mně to nezdálo, byla to pravda. Jen jsem měl obavy, aby to jinde taky tak bylo a vůbec někdo přijel. Po příjezdu na naše modelářské letiště jsem byl překvapen, co tam je už aut a nakonec jsem viděl další a další přijíždějící. Tak jsem dostal trochu bobky
abych to zvládnul, protože se nakonec sjelo 27 účastníků a to je zatím hořický rekord, protože dosud jsem měl tak kolem 18 – 20 lidí.

Účast značně posílili mladí modeláři (junioři) z Ústí nad Orlicí a tak musím poděkovat Petru Vašinovi, který doma asi udělal dobrou propagaci a kluky vyhnal k nám. Dále bych chtěl poděkovat našim bafuňářům a i ostatním účastníkům, kteří mně se soutěží vydatně pomohli, protože jsem byl trochu paralyzován úrazem a pajdal jsem po letišti z holí (aby mně každý litoval, že jsem postižený).

K samotné soutěži. Jak už jsem výše uvedl nad hořickým letištěm se otevřelo modré okno. Vítr byl variábl tak kolem 2 – 3 m/sec, takže jsme museli i přemisťovat gumicuky, ale byla to skoro zbytečná práce, protože v okamžiku jejich přemístění se opět vítr otočil do zad. Teplota byla asi 12 st.C, odpoledne až 15 st.C. Zhruba v 9,30 se začalo létat, zprvu byly starty proti větru a pak to začalo zlobit a musím se
omluvit všem, které jsem jako startér poslal nahoru se zadním větrem, takže soutěžící často končili někde v 50 m, ale protože to jsou ostřílení borci, vyčmuchali termiku a nakonec z toho byly parádní výšky a nalétalo se dost maxim. Počasí nakonec vyšlo i když kolem letiště chodily černé mraky a jenom nad námi se pořád držela ta kilometrová modrá díra, takže jsme měli docela pěkné modelářské počasí.

Asi v 15 hodin byla soutěž dolétána, rozdaly se ceny a tradičně kyselé zelí od našeho sponzora ZD Dobrá Voda. Několik obrázků z vyhlášení najdete ve fotogalerii a výsledovky soutěže si můžete prohlédnout na Průběžný_žebříček_RCVS_2017, který zpracovává Jirka Kadlec a je i přílohou tohoto povídání.

Takže se s Vámi všemi z hořického klání loučím, protože další soutěže budou v roce 2018. Takže mně nezbývá než popřát šťastné prožití svátků vánočních, bohatého modelářského Ježíška a šťastný Nový rok. Tak mně napadá jak to léto bylo krátké, už aby se zase sháněly dárky na vánoce a kupovalo se uhlí a nové lyže a brusle a dědkům bačkory, svetry a šály.

Zdraví Jarda Vagenknecht